16. marts, 2016

Vitamīnu loma veselības nodrošināšanā

Ik dienu cilvēki uzņem daudz dažādas vielas. Lai organisms varētu pilnvērtīgi funkcionēt, ikdienā būtu nepieciešams uzņemt vitamīnu un minerālvielas. Ne vienmēr izvēlētā ēdienkarte var klientam sniegt pilnvērtīgu balansu veselības saglabāšanai. Raksta turpinājumā variet izzināt dažus faktus par KEDA, C, B vitamīniem, minerālvielām un taukskābēm.
A vitamīns nodrošina normālu imūnsistēmas darbību, aizsargā no baktērijām un vīrusiem, to pilnvērtīgi var uzņemt kopā ar cinku. Deficīta gadījumā cilvēkam ir redzes traucējumi, masalas.
D vitamīns uztur kalcija un fosfora līmeņa balansu asinīs. D vitamīnu var lietot arī dzirdes profilakses nolūkos. Vitamīna deficīts izpaužas kā kaulu sāpes, sirds un asinsvadu sistēmas slimības, muskuļu vājums, astma, vēzis.
E vitamīns ir antioksidants, kas rada aizsargbarjeru vēzim, siena drudzim, astmai. Deficīta gadījumā ir koordinācijas problēmas, pavājināta imūnsistēmas funkcionēšana, redzes izmaiņas.
K vitamīns nodrošina asinsreci, nieru darbību, veicina kaulu saaugšanu/ atjaunošanos. Deficīta gadījumā ir osteoporoze, bieža zilumu veidošanās, gļotādu asiņošana.
C vitamīns ir viens no būtiskākajiem antioksidantiem, kas veicina audu atjaunošanos, mazina stresu, noder sirds un asinsvadu sistēmas darbības profilaksei.
B grupas vitamīni nepieciešami sirds un asinsvadu sistēmai, nervu sistēmai, gremošanas sistēmai un imunitātes nodrošināšanai.
Tāpat būtiski uzņemt dažādas minerālvielas (kalciju, fosforu, magniju, kāliju, cinku, dzelzi, varu, magniju, hromu, selēnu un jodu) un taukskābes (koenzīms Q10, Omega3).
Attēla resurss: http://www.vitaminsnhealth.com/nature-made-vitamins/

Literatūras avots: Vissvarīgākie vitamīni un minerālvielas.// Ko ārsti Tev nestāsta. Veselīgas iepirkšanās ceļvedis. 2014, Nr. 2., 40.-42. lpp.