27. februāris, 2020

Ko der zināt par mūzikas klausīšanos austiņās

Pēdējo gadu laikā austiņu lietošana un mūzikas klausīšanās austiņās kļūst arvien populārāka. Tās arvien vairāk ikdienā lieto bērni un pusaudži. Ir svarīgi izvēlēties kvalitatīvas austiņas un iemācīties tās lietot, nekaitējot dzirdei.

Jauniem cilvēkiem dzirdes traucējumu veidošanās process ir lēns. Sākumā tas rada nelielus dzirdes traucējumus, piemēram, džinkstēšanu vai troksni ausīs. Turpinot ilgstoši klausīties mūziku maksimālā skaļumā, ar laiku var rasties neatgriezeniski dzirdes traucējumi. Austiņu lietošana, izvēloties dzirdei kaitīgu skaļumu un klausīšanās ilgumu, ir viens no biežākajiem dzirdes traucējumu iemesliem.

Cilvēka auss uztver skaņas no 0 decibeliem (dB) līdz 140 dB. Normāli dzirdošam cilvēkam skaņa, kas ir augstāka par 120 dB, jau izraisa nepatīkamas sajūtas un sāpes ausīs.

Visbiežāk gan pieaugušie, gan bērni sev tīkamo mūziku klausās, izmantojot mobilo telefonu vai planšeti. Šo ierīču maksimālais iespējamais skaļums ir virs 108 dB. Ja mūziku austiņās klausās 70% skaļumā, tad tas ir droši līdz 8 stundām dienā. Uz 80% noregulēts skaņas stiprums austiņās jeb 89 dB, pēc 90 minūtēm dzirdei jau ir kaitīgs.

Ja cilvēks 15 minūtes klausās 95 dB skaļu mūziku austiņās, to var pielīdzināt 8 stundu garai darba dienai trokšņainā vidē. Savukārt, ja mūzikas skaļums sasniedz 107 dB, tad šādā skaļumā to drīkst klausīties tikai 1 min dienā.

Tomēr, ja mūzikas baudīšana, izmantojot austiņas ir svarīga, lai strādātu, sportotu,un atpūstos, nepieciešams izvēlēties labas un kvalitatīvas austiņas.

Viskaitīgākās ilgstošai lietošanai ir ausīs ievietojamās austiņas, jo no tām skaņa tiek tieši novadīta auss kanālā. Domājot par savu un bērnu drošību uz ielas, vienmēr jāatceras, ka šīs austiņas neļauj sadzirdēt apkārtnes skaņas. Klausītāja uzmanība tiek koncentrēta tikai uz mūziku, kas var būt par iemeslu dažādiem nelaimes gadījumiem. Izmantojot austiņas, cilvēks nedzird, kad tuvojas vilciens, mašīna, vai kāds uzsauc utt. Atrodoties uz ielas, braucot ar velosipēdu, austiņas labāk nelietot.

Ir svarīgi pēc mūzikas klausīšanās ar austiņām atpūtināt ausis, atrodoties klusā vidē vai pilnīgā klusumā.

Jāatceras, ka dzirdi nevar izslēgt un atpūtināt, tāpēc par to jārūpējas laicīgi. Bez tam ausīm ir vajadzīgs E vitamīns un kālijs, kas palīdzēs Jums saudzēt dzirdi.
Ja jūs vai jūsu radinieki sūdzas par džinkstēšanu vai trokšņiem ausīs, vēlamas veikt dzirdes pārbaudi, lai novērstu turpmāku dzirdes pasliktināšanos. Savu pirmo dzirdes pārbaudi varat veikt, izmantojot mūsu tiešsaistes dzirdes pārbaudes testu: https://hearing-screener.beyondhearing.org/JkK5I0/welcome