Dzirdes traucējumi

Sākums  »  Dzirdes traucējumi   »   Kā pierast pie dzirdes aparāta

Kā pierast pie dzirdes aparāta?

Sākot lietot dzirdes aparātus, ir jābūt pacietīgam, jo pie dzirdes aparāta lietošanas ir jāpierod. Nereti dzirdes aparātu lietotāji sākumā izjūt psiholoģiskas grūtības un nepatiku pret aparātiem - tie nešķiet ērti, balss un apkārtējās skaņas izklausās svešas un nepierastas.

 

Ja dzirdes traucējumi bijuši vairākus gadus pirms aparātu iegādes, tad jārēķinās ar to, ka pierašana var notikt pakāpeniski. Šādā gadījumā mēs iesakām aparātu/-us sākt lietot pakāpeniski.  Sāciet ar pāris stundām dienā, pamazām palielinot lietošanas laiku atbilstoši ikdienas vajadzībām. Ja dzirdes aparāts kairina, tad jāveic tā pieregulēšana.

Atcerieties - dzirdes aparāta pielāgošana ir nepārtraukts process, jo vairāk iepazīsiet savu dzirdes aparātu/-us, jo labāks un būs rezultāts. Nekautrējieties vaicāt padomu un praktiskus ieteikumus savam dzirdes speciālistam un citiem aparātu lietotājiem!

Biežākās sūdzības, sākot lietot dzirdes aparātus

"Aizliktu ausu" sajūta jeb oklūzijas efekts

 • Pirmoreiz lietojot dzirdes aparātus, var šķist, ka ausis ir aizliktas vai aizbāztas. Daži cilvēki to raksturo kā ausu aizbāžņu lietošanas sajūtu. Tas ir oklūzijas efekts, ko var mazināt.
 • Vairumam iekšauss dzirdes aparātu un individuālajiem ausu ieliktņiem ir speciāla ventilācijas atvere, kas mazina oklūzijas efektu.
 • Atvērta tipa dzirdes aparātiem  oklūzijas efekts netiek novērots.

 

Balss skan citādi kā pierasts

 • Pirmoreiz lietojot dzirdes aparātus, pašam sava balss izklausīsies skaļāka, jo lietojot dzirdes tehnoloģijas, skaņas tiek saklausītas caur gaisa vadāmību, bet normālas dzirdes gadījumā mēs savu balsi saklausām caur kaulu vadāmību.
 • Regulāri ikdienā lietojot dzirdes aparātus, pie šīm skaņas izmaiņām pierod un tās vairs netraucē.

 

Dzirdes aparāts pīkst vai rada dūkoņu

 • Šo augsto, svilpojošo skaņu sauc par atgriezenisko saiti. Kvalitatīvos dzirdes aparātos tiek izmantota tehnoloģija “atgriezeniskās saites menedžeris”, kas novērš šo svilpojošo skaņu.
 • Dažreiz atgriezenisko saiti var radīt sēra korķis ausī, šādā gadījumā nepieciešams apmeklēt speciālistu un veikt ausu skalošanu.
 • Nepatīkamu pīkstēšanu var radīt dzirdes aparātam iestatīts maksimālais skaļums. Šādā gadījumā samaziniet aparāta skaņas skaļumu (sekojot tā lietošanas instrukcijai).
 • Arī slikti piegulošs auss ieliktnis var izraisīt dzirdes aparāta pīkstēšanu.  Šādā gadījumā jādodas pie sava dzirdes speciālista, lai veiktu auss ieliktņa korekciju vai jāizgatavo jauns ieliktnis.
 • Cieta vai saplaisājusi dzirdes caurulīte var radīt dzirdes aparāta pīkstēšanu, tāpēc regulāri nomainiet dzirdes caurulītes un veiciet savu dzirdes aparātu apkopi.
 • Dzirdes aparāts var sākt skanēt, ja tas tiek ieslēgts pirms ievietošanas auss kanālā.

Stratēģijas kā uzlabot saziņu, lietojot dzirdes aparātus

 1. Samaziniet apkārt esošo fona troksni.  Komunikācijas laikā samaziniet sadzīves tehnikas fona troksni, izslēdziet audio ierīces. Sarunājoties centieties nostāties blakus sarunu biedram un runāt pa kārtai. Grupu sarunās centieties nostāties tā, lai uztvertu gan runu, gan cilvēka mīmiku.
 2. Ļaujiet lasīt informāciju no lūpām. Runājot neaizsedziet muti vai nekošļājiet košļeni, skatieties uz savu sarunu biedru. Nostājieties tā, lai sarunu biedrs var redzēt jūsu seju un grimases, izvairieties no sarunām auto, ja sarunu biedrs sēž jums priekšā vai aizmugurē. Pirms runas sākšanas, piesaistiet klausītāja uzmanību.
 3. Runājiet dabiski. Runājiet normālā skaļumā, izvairoties no pārspīlētas runas. Runājiet lēnā, mierīgā tempā, skaidri izrunājot vārdus. Dodiet sarunu biedram laiku saprast pateikto informāciju. Ja sarunu biedrs kaut ko nav sapratis, labāk pārfrāzējiet informāciju atslēgas vārdos nevis atkārtojiet pateikto.
 4. Iesaistiet dzirdes rehabilitācijas procesā ģimeni un draugus. Atklāti izstāstiet citiem, ka jums ir dzirdes traucējumi, paskaidrojiet pārējiem,
  kas jums palīdz sazināties labāk. Komunikācijas laikā samaziniet fona troksni apkārtējā vidē, sazinieties atrodoties tiešā kontaktā.

Atcerieties! Tikai sertificēts dzirdes speciālists var veikt profesionālu dzirdes pārbaudi un, izvērtējot jūsu audiometrijas rezultātus, noteikt, kāds būtu tieši jums piemērotākais dzirdes aparāta veids.

 

Piesakieties konsultācijai jau tagad

un esiet soli tuvāk labākai rītdienai