15. marts, 2016

Pūču dzirde

No putniem vislabākā dzirde ir pūcei. Tā spēj precīzi noteikt skaņas avotu (piemēram, peles atrašanos). Pūcēm ir īpatnēji veidots dzirdes orgāns – dažām sugām ir liels ārējās auss aizmetnis, ko veido ar spalvām apaugušas ādas krokas. Daļa no spalvām atrodas priekšā ārējai ausij, daļa – aiz tās.
Cietas struktūras spalvas atrodas uz dzirdes orgāna, savukārt mīkstākas spalvas ir izvietotas apļos ap knābi, veidojot sejas disku. Pūču ausis un sejas disks ir ļoti kustīgs, ļaujot precīzi lokalizēt skaņas avota lokalizāciju. Ausīm ir asimetrisks novietojums. Labajā galvas pusē ādas kroka novietota virs auss kanāla, savukārt kreisajā malā tā atrodas zem dzirdes atveres.
Pūces dzird ļoti klusas skaņas. Tām ir attīstīta auss bungādiņa, kas sasniedz aptuveni lauvas bungādiņas izmēru. Telts formas bungādiņa pastiprina skaņas viļņa spiedienu 40 reizes, pārvadot skaņu iekšējā ausī. Interesanti, ka cilvēkam skaņas viļņa spiediens palielinās tikai 18 reizes.

Pēc pētījumu datu analīzes noskaidrots, ka vislabāk dzird purva pūce. Tās dzirdes centros ir 46 010 neironu. Kā otra vislabāk dzirdošā pūce tiek minēts bikšainais apogs – 40 360 neironu. Meža pūces dzirdes centros ir 39 279 neironi, savukārt ausainai pūcei – 35 870 neironi. (Salīdzinājumam: mājas baloža dzirdes centros ir aptuveni 8 000 neironu.)

 

Attēla resurss: becuo.com

Literatūras avots: Literatūras avots: Enciklopēdija lieliem un maziem. Kas, kur, kad. 6. daļa.Rīga, “Rija”, 1996. 281. – 283. lpp.