21. marts, 2016

Peldēšana un ausu veselība

Sākoties siltai sezonai cilvēki arvien biežāk dodas peldēties. Dažkārt pēc peldēšanas var rasties nepatīkama sajūta. Ārējās auss iekaisums vai auss kanāla infekcija biežāk konstatējama 7 līdz 12 gadus veciem bērniem.
Pazīmes, kas liecina par izmaiņām peldēšanās ietekmē: sāpes, ausu kņudēšana, apsārtums, pietūkums, dzirdes izmaiņas, auss nosprostošanās sajūta (“aizkrišana”), paaugstināta temperatūra. Ja infekcija tiek savlaicīgi diagnosticēta (divu/ trīs dienu laikā kopš tās sākuma), terapija ilgst aptuveni nedēļu. Ieteicams izvēlēties saudzējošu dienas režīmu, izvairīties no peldēšanās un auss kanāla saskarsmes ar ūdeni. Nekonsultējoties ar medicīnas speciālistiem var rasties komplikācijas: ādas infekcija, hronisks auss iekaisums, kaulaudu un skrimšļaudu bojājumi, galvas smadzeņu un nervu infekcijas.
Lielākoties ausu iekaisumu gadījumā iesaka lietot ausu pilienus (antibiotikas, steroīdus saturošus medikamentus). Būtiski, lai medikamenti atvieglotu sāpes un mazinātu infekciju. Jāatceras, ka katram cilvēkam ir atšķirīga veselības anamnēze, tāpēc piemērotāko risinājumu var ieteikt konkrētas jomas speciālists, šajā gadījumā – otorinolaringologs (LOR). Konsultējieties ar ārstu, ja lietojot medikamentus 48 stundu laikā nav uzlabojies veselības stāvoklis, parādās drudža izpausmes, auss apvidū vērojams apsārtums vai pietūkums.
Pastāvot tendencei pēc peldēšanās veidoties ausu iekaisumiem, konsultējieties ar LOR speciālistu par ausu pilieniem pirms/ pēc peldēšanās. Lietojiet peldēšanai paredzētus ausu ieliktņus, aizsargaustiņas, peldcepures u. tml.
Attēla resurss:  http://theinkandcode.com/swimmers-ear/
Literatūras avots: http://www.aboutkidshealth.ca/En/HealthAZ/ConditionsandDiseases/EarNoseandThroatDisorders/Pages/Swimmers-Ear-Otitis-Externa.aspx