12. aprīlis, 2016

Kā pareizi tīrīt ausis?

Ausīm nav nepieciešama bieža tīrīšana. Tās ir jātīra laiku pa laikam. Mūsu auss iekšpusē veidojas ausu sērs. Sēram piemīt aizsardzības funkcija, jo tas aizsargā ausi no dažādiem iekaisumiem un ārējās vides faktoriem, piemēram, putekļiem, netīrumiem, ūdens. Ausu sērs sakalst un, košļāšanas kustību rezultātā, mazu gabaliņu veidā izdalās no auss pa ārējās auss eju.
Ja bieži tiek tīrītas ausis, sērs tiek sablietēts un iebīdīts atpakaļ, tādējādi veidojas sēra korķi, kas pasliktina dzirdi. Savukārt sēra korķis nonākot saskarē ar ūdeni piebriest, spiež uz bungplēvīti un rada lielas sāpes, tāpēc regulāri peldoties ir ieteicams lietot speciālus tam paredzētus ausu aizbāžņus, lai novērstu ūdens iekļūšanu ausīs. Bet, ja sērs ausī veidojas pastiprināti, kas ir atkarīgs no organisma īpatnībām, higiēnas apsvērumu dēļ ir ieteicama regulāra ausu tīrīšana.
Auss ir jutīgs orgāns, kam jebkura mehāniska cilvēka iejaukšanās var nodarīt nopietnu kaitējumu. Tās ir jātīra tikai tik dziļi, cik cilvēks var aizsniegt ar rādītājpirkstu. Kategoriski ausis nedrīkst tīrīt ar asiem priekšmetiem, piemēram, spraudēm, adatām, kas var neatgriezeniski traumēt dzirdes orgānu.

Saskaņā ar LOR speciālistu viedokli, vates kosmētiskie kociņi, kuri ir nopērkami veikalos un aptiekās, nav domāti ausu kopšanai, jo tie var radīt daudz problēmu (vates gabaliņi paliek auss ejā, apaug ar sēru, nosprosto auss eju; tīrot ļoti dziļi var traumēt bungplēvīti). Ja tomēr tiek lietoti šie kociņi ausu tīrīšanai, tad noteikti vate ir jāsamērcē eļļiņā, lai novērstu auss ejas ādas noberšanu. Ieteicams ausis tīrīt pēc mazgāšanās, uz pirksta uzliekot dvielīti un izslaukot auss ārējo eju.

Auss pati visu lieko izvada laukā pa ārējās auss eju, atliek vien ar dvielīti vai salveti visu uzmanīgi izslaucīt!