21. marts, 2016

Dzirdes profilakse būtiska dažāda vecuma personām

Ikvienam cilvēkam būtu ieteicams rūpēties par savu dzirdes profilaksi. Ikdienā cilvēku dzirde uztver dažādas skaņas apkārtējā vidē. Trokšņa ietekmē var tikt bojātās dzirdes matiņšūnas. Pēc statistikas datiem aptuveni 12 % ASV iedzīvotāju (tostarp 20 % jauniešu) diagnosticēti dzirdes traucējumi.
Dzirdes traucējumi diagnosticēti 18 % personu [45; 54] gadu vecumā, 30 % – [65; 74] un 47 % cilvēku pēc 75 gadu sasniegšanas. Vīriešiem biežāk nekā sievietēm novērojamas dzirdes izmaiņas. Trim no 1000 jaundzimušajam diagnosticēta ļoti smagas pakāpes vājdzirdība.
Impulsīva skaņa var izraisīt paliekošas dzirdes izmaiņas, kā arī patstāvīgus/ pārejošus trokšņus. Pārejošs dzirdes zudums lielākoties izzūd 16 – 48 stundu laikā pēc trokšņa iedarbības. Trokšņainā vidē ieteicams lietot dzirdes aizsarglīdzekļus vai aptvert ārējās auss gliemežnīcu ar roku, bloķējot skaņu uztveri caur auss eju. Ikdienā ieteicams klausīties audio ierakstus vai pārraides normālā skaļuma līmenī. Būtiski informēt jauniešus par mūzikas klausīšanos ar austiņām.
 
“Dzirdes veselības fonds” (“Hearing Health Foundation”) informē sabiedrību par  drošu klausīšanos, trokšņu mazināšanu. Speciālisti iesaka: 1) mazināt troksni ar aizsargaustiņām; 2) izvairīties no skaļiem trokšņiem, ierobežot troksni apkārtējā vidē (laikā un telpā); 3) samaziniet dažādu ikdienā izmantojamo tehnoloģiju skaņu.
 
Attēla resurss: http://www.elcosh.org/document/1818/d000662/Colors%2BWarn%2BAbout%2BNoise.html?show_text=1
Literatūras avots: http://www.visionandhearingnews.com/prevention/prevention-is-the-best-medicine#.U14Dd1V_tmh