15. marts, 2016

Dzirdes orgāns un jūras slimība

Ausis ir dzirdes un līdzsvara orgāni. Līdzsvara orgānā atrodas matiņšūnas, kas kustās, cilvēkam veicot ķermeņa pozīcijas maiņu. Galvas smadzenēs uztvertie signāli rada sajūtu par noteikta virziena kustību.
Endolimfai pārvietojoties pusloka kanālos normālos apstākļos matiņšūnas kustas vienmērīgi, organisms spēj viegli pielāgoties izmaiņām un cilvēks saglabā līdzsvaru. Ja nav nekustīgs, stabils pamats zem kājām (piemēram, pārvietojoties kuģī), tad endolimfa nemitīgi svārstās dažādos virzienos. Tas izraisa jutīgo matiņšūnu šūpošanos no vienas puses uz otru.
Galvas smadzenes nemitīgi uztver signālus. Ja signāli ik pa mirklim mainās līdzsvara izmaiņu dēļ, tad iepriekš saņemtā signāla izpildei rodas pretrunas ar nākamo uztverto signālu. Kuģis bieži maina savu atrašanās stāvokli ūdens viļņos, tas nozīmē, ka cilvēks uz tā atrodoties saņem pretrunīgus signālus. Tāpēc var sākties galvassāpes, reibonis, redzes izmaiņas (zibšņi, dzirksteles acu priekšā), auksti sviedri, slikta dūša. Šādas pazīmes atbilst jūras slimībai.
Jūras slimības izpausmi var novērst, radot miera stāvokli līdzsvara orgāniem un endolimfai vai panākot līdzsvara orgānu raidīto signālu ietekmes mazināšanu. Ir medikamenti, kas var mazināt jūras slimības izpausmi, par to lietošanu jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu. Medikamenti iedarbojas uz vemšanas centru galvas smadzenēs, pazemina konkrētu līdzsvara nerva daļas jutīgumu. Pārvietojoties ūdens transportlīdzekļos iesaka atrasties centrā (stabilākā daļa), jāveic pēc iespējas mazāk kustību, dažkārt cilvēka bailes no jūras slimības izpausmes var to veicināt.
Ja cilvēkam bieži izpaužas jūras slimības simptomātika, ir novērojami līdzsvara traucējumi, ieteicams veikt dzirdes pārbaudi. Savlaicīga diagnostika daudzos gadījumos var novērst neatgriezenisku dzirdes traucējumu rašanos.
Attēla resurss: www.ecoventura.com