16. marts, 2016

Adenoīdi: cēloņi un simptomi

Adenoīdi ir mīksta audu masa, kas atrodas aiz deguna dobuma (saukti arī par aizdegunes mandelēm). Tāpat kā limfmezgli, adenoīdi piedalās cilvēka imūnās sistēmas uzturēšanā, un tie sastāv no limfātiskiem audiem. Baltās asins šūnas cirkulē cauri adenoīdiem un pārējiem limfātiskiem audiem, reaģējot uz neatpazītiem iebrucējiem organismā.
Mums visiem piedzimstot un bērnības gados ir adenoīdi, taču līdz pusaudžu vecumam tie ir uzsūkušies un pazuduši.
 
Kas ietekmē adenoīdu palielināšanos?
Iekaisumi, kas bieži vien ir radušies no infekcijas. Adenoīdu palielināšanos var ietekmēt arī baktērijas vai vīrusi.
Bērniem palielināti adenoīdi traucē elpošanai. No palielinātiem adenoīdiem var rasties obstruktīva miega apnoja – gulēšanas laikā palielinātie adenoīdi periodiski bloķē gaisa plūsmu rīklē. Tā savukārt cilvēkam izraisa elpošanas apstāšanos uz dažām sekundēm, kas var atkārtoties vairākas reizes miega laikā.
Ne mazāk nozīmīgas ir vidusauss infekcijas, kas bērniem ar palielinātiem adenoīdiem bloķē Eistāhija kanālu pa kuru sekrēts no vidusauss nokļūst rīklē. Ja Eistāhija kanāls ir bloķēts, sekrēts nevar attecēt, kas savukārt var izraisīt atkārtotas ausu infekcijas.
Kur vērsties pēc palīdzības?
Adenoīdu terapijā palīdzēt spēs otorinolaringologi un audiologi, kas veic deguna, kakla (rīkles, trahejas, balsenes), ausu slimību diagnostiku un ārstēšanu.
Attēla resurss: www.qoloq.com
Literatūras avots: www.webmd.com
Sagatavoja Anda Papule